Proč karty?

Proč jsou kartičky k poznávání přírody lepší než knihy?

U nás všichni bez rozdílu milujeme knihy, včetně těch nejmenších. Není nad to přečíst dětem z knihy pohádku nebo příběh. Když se ale snažím děti něco nového naučit, vždy k tomu využiji karty, protože práce s nimi je mnohem zábavnější a může být i velmi kreativní. Navíc vím, že čím více aktivit s kartičkami udělám, tím více podpořím dětský mozek k tomu, aby si zapamatoval jakékoli informace. Většinu kartiček vyrobených pro naše děti pak můžete najít v naší nabídce.

Jak můžete s kartami kreativně pracovat a k čemu všemu je můžete využít?

Zde vám přinášíme 8 tipů:

  1. Karty můžeme položit vedle sebe a různé organismy mezi sebou porovnávat. Můžeme si tak lépe všimnout vzájemných rozdílů (např. mezi podobnými rostlinami). Zvlášť menší děti rozkládání kartiček velmi baví.
  2. Karty můžeme třídit, rozdělovat a seřazovat podle různých vlastností (tím se děti zábavně naučí mnoho faktů). Mladší děti si tak mohou procvičit např. znalost barev, ti větší si pak mohou karty třídit na základě různých informací, uvedených na zadní straně. Děti mohou např. roztřídit rostliny podle čeledí, ke kterým patří nebo seřadit ptáky podle jejich váhy od nejlehčího po nejtěžšího.
  3. Karty usnadňují učení názvů, proto není na straně s obrázkem žádný název. Děti si tak mohou karty prohlížet stále dokola a hádat správné názvy. Pokud mozek nutíme neustále dokola vzpomínat si na nějakou informaci (např. název při listování kartami několikrát za sebou), velmi tím podpoříme zapamatování dané informace. Navíc můžeme karty různě míchat.
  4. Karty můžete na procházce využít pro uspořádání hledačky. Děti mohou podle kartiček hledat např. rostliny. Pokud je najdou, získají příslušnou kartičku. Snaží se tak v průběhu výletu získat co nejvíce kartiček. Abychom nepodporovali soutěživost u sourozenců, mohou se oba snažit získat dohromady co nejvíce kartiček.
  5. Pokud máte více dětí, stačí Vám jen jedny karty, děti si je mohou rozdělit a nebudou se mezi sebou prát. Tedy pokud se jim všem nezalíbí právě ta samá kartička :-)
  6. S kartami lze hrát různé hry – např. válku (který pták má více vajíček, více váží apod.)
  7. Kartičky lze využít také jako jmenovky k pokladům posbíraným v přírodě (např. u minerálů nebo třeba plodů stromů) a můžeme si tak doma udělat zajímavou výstavku, třeba ve studijním koutku.
  8. Pokud si kartičky pověsíme malými kolíčky na provázek, získáme hezkou interiérovou dekoraci.

 

Karty mají pevnější papír než stránky knihy, jsou tedy vhodné i pro menší děti, protože je složitější je zmačkat nebo natrhnout.