Vážení zákazníci, v termínu 22.9. až 1.10. má celý náš e-shop DOVOLENOU. Přijaté objednávky budeme postupně odesílat od pondělí 2.10.

Je jahodka indická jedovatá?

Plody jahodky indické (Duchesnea indica) se nápadně podobají jahodám. Občas se tak může stát, že si je děti (a někdy i dospělí) spletou s jahodou. Možná se vám to stalo také: děti nadšeně trhají jednu jahodu za druhou a vy najednou zjistíte, že ty jahůdky vypadají nějak jinak než obvykle. Na internetu rychle vygooglíte, že jde o jahodku indickou. Pokud ji neznáte, začnete řešit jasnou otázku: je jahodka indická jedovatá?

Dobrá zpráva je, že jahodka indická jedovatá není. Toxikologické informační středisko Karlovy univerzity zařazuje jahodku mezi téměř nejedovaté plody. Museli byste tedy sníst 20 a více plodů, aby to bylo nebezpečné. Konzumace plodů ale může vyvolat alergickou reakci, proto je lepší zůstat obezřetný.

Jak rozeznám jahodku indickou od jahod?

Plody jahodky indické mají oproti jahodám téměř kulatý tvar. Dobře je poznáme také podle toho, že vůbec nevoní a nemají téměř žádnou chuť. Můžete ji dobře poznat také podle kališních lístků, které rostou přímo pod plodem. Ty jsou mnohem větší než u jahody. Často je každý kališní lístek rozdělený na tři laloky (lístky tak působí velmi dekorativně). Na rozdíl od jahod není její květ bílý, ale žlutý.

jahodka_indicka_jedovata

Obr.: Jahodku indickou poznáme snadno podle tvaru, vůně a chuti plodů a také podle kališních lístků.

S jahodkou indickou se můžete často setkat v parcích a na zahradách, kde je často pěstována jako okrasná rostlina. Často se pěstuje jako půdopokryvná okrasná rostlina. U nás není původní (pochází z Asie).

Pokud jste rodiči malých dětí, je důležité být obezřetní ohledně rostlin, které se nacházejí v blízkosti vašeho domova. Mnoho z nich se může podobat jedlým druhům.

Poznávejte společně s dětmi přírodu v našem okolí. Dozvíte se mnoho nových a zajímavých věcí. Pokud hledáte průvodce, který vám v objevování přírody pomůže, podívejte se na nabídku výukových karet a jiných materiálů, které pro vás s lásko tvoříme: Můžete vybírat z mnoha zajímavých témat: