S ptáky se potkáme skoro na každém kroku. Žijí ve městech, na vesnicích i v přírodě. Mnoho druhů ptáků znají již i ty nejmenší děti. Právě proto jsou ptáci vděčným tématem do výuky. V tomto článku se zaměříme na vybrané zástupce pěvců a nabídneme inspiraci, jak s nimi pracovat v hodinách přírodovědy a přírodopisu.
Co jsou pěvci a jak vypadají?
Pěvci (řád Passeriformes) tvoří největší řád ptáků na světě, a to jak co do počtu druhů, tak i jednotlivců. Známe více jak 6500 různých druhů. V České republice se s nimi setkáváme velmi ve městech, na polích nebo v lesích.
Většina z nich se vyznačuje dobře vyvinutým hlasovým ústrojím (tzv. syrinx), díky kterému mohou vydávat široké spektrum zvuků, od jednoduchých tónů po složité melodie. Jejich zpěv slouží k dorozumívání, obhajobě teritoria a lákání partnera.
Žijí zejména na stromech. Jejich nohy jsou přizpůsobeny k pohybu ve větvích: tři prsty směřující vpřed a jeden dozadu, takže se udrží i na velmi tenkých větvičkách.
Jsou velmi přizpůsobiví: žijí v lesích, na polích i v nejtěsnější blízkosti člověka. Potkáme je po celém světě, žijí i na pouštích nebo třeba v tropických deštných pralesích. V přírodě mají pěvci své nezastupitelné místo: podílejí se na regulaci hmyzu, podporují rozmanitost rostlin díky roznášení semen na velké vzdálenosti a v některých biotopech jsou důležitými opylovači.
Pro učitele je výhodou, že žáci mnoho zástupců pěvců již znají alespoň od vidění. Ne vždy je ale umí správně pojmenovat, proto je ideální propojit výuku s různými aktivitami, třeba s pozorováním ptáků v přírodě nebo posloucháním jejich zpěvu z různých nahrávek.
Zástupci pěvců vhodní pro výuku
Pěvci žijí nejen v lese a jinde v přírodě, ale mnohé druhy se nebojí lidské přítomnosti a vyskytují se i v městském prostředí. Proto je lze s dětmi snadno pozorovat i v okolí školy. Mezi nejznámější zástupce pěvců patří:
Sýkora koňadra (Parus major)
Sýkora koňadra je jedním z nejznámějších zástupců pěvců. Má žluté bříško s černým pruhem uprostřed, černou hlavu s bílými líčky a zelenavá záda.
Ve výuce: Děti si ji často pletou se sýkorou modřinkou. Zkuste do výuky zařadit porovnání různých obrázků, aby se děti naučily všímat si detailů. Ukažte obě sýkory vedle sebe a nechte žáky samostatně objevit rozdíly mezi oběma druhy. Oba tito ptáci jsou součástí našich karet: Naši ptáci, které můžete ve výuce využít. Pěvců v kartách najdete mnoho.
Ve výuce můžete pustit také nahrávku typického „cinkavého“ zpěvu sýkory koňadry. Nemusíte ho nikde složitě shánět, pokud máte ve škole internet, pustíte si záznam v našem článku: Víte, proč ptáci zpívají? Pojďte si poslechnout ty nejběžnější…
Kos černý (Turdus merula)
Jeden z mála zástupců pěvců, který znají i menší děti. Samec kosa je celý černý a má jasně žlutý zobák a kroužkem kolem oka. Samička je ale zbarvena jinak, což žáky často překvapí. Je mnohem nenápadnější, většinou světle hnědá.
Víte, že kos byl původně plachým lesním ptákem, ale postupem času si zvykl na člověka natolik, že začal žít v jeho blízkosti? Více zajímavostí se dozvíte v článku: Kos černý: zajímavosti, které vás možná překvapí
Ve výuce: Při výuce je ideální zdůraznit pohlavní dimorfismus. Můžete začít otázkou: „Proč si myslíš, že samička kosa vypadá jinak než sameček?“ Nechte děti, aby si na důvod přišly samy, lépe si tak informaci zapamatují, a navíc procvičíte také jejich kritické myšlení. Klidně můžete využít metody brainstormingu.
Také zpěv kosa může být pro výuku zajímavý. Je flétnový, a melodický. Často jej můžeme slyšet brzy ráno nebo večer.
##PRODUCT-WIDGETS-37962##
Vrabec domácí (Passer domesticus)
Vrabec domácí je drobný, ale velmi rozšířený pěvec, který žije v těsné blízkosti lidí: ve městech, na vesnicích i u zemědělských usedlostí. Samec má typicky šedou čepičku, černou náprsenku a výraznější zbarvení než nenápadnější samice.
Vrabci jsou společenští ptáci, často hnízdí ve skupinách a vyhledávají místa s dostatkem potravy. Živí se převážně semeny, drobným hmyzem a zbytky lidské potravy.
Přestože kdysi býval velmi hojný, jeho početnost v některých oblastech v posledních desetiletích klesá, zejména kvůli úbytku hnízdních míst a potravních zdrojů.
Ve výuce: Zeptejte se žáků, kde všude vrabce potkali. Možná společně zjistíte, že už jste ho dlouho neviděli nebo, že jej někteří žáci vůbec neznají. Můžete tak otevřít téma úbytku běžných druhů ptáků. Skvělý způsob, jak společně přemýšlet nad tím, proč to tak je, je metoda brainstormingu.
Stručně můžeme říci: ptáků ubývá hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí, intenzifikaci zemědělství a úbytku hmyzu, kterým se mnozí živí. Negativní vliv má také úbytek vhodných míst k hnízdění (například v moderní zástavbě chybí skuliny a různé dutiny, kde dříve ptáci hnízdili). Určitě ale společně přijdete na mnohem více faktorů.
Skřivan polní (Alauda arvensis)
Skřivan polní je běžný druh ptáka, který se vyskytuje v otevřených krajinách, jako jsou pole a louky. Tento pták je známý svým nádherným zpěvem. Je hnědý se skvrnitým bříškem, často jej dříve uslyšíte, než u vidíte. Často zpívá za letu, vysoko na obloze, a jeho zpěv je slyšet na velké vzdálenosti.
Zpěv skřivana je melodický a velmi jasný, často se skládá z rychlé série cvrlikání a trylků, které mohou trvat i několik minut v kuse. Charakteristické je, že skřivan zpívá během stoupavého letu, kdy se vznáší ve vzduchu a pomalu klesá zpět k zemi.
Skřivan typicky zpívá v letu
Špaček obecný (Sturnus vulgaris)
Špaček obecný je malý až středně velký pták. Má černé, kovově lesklé peří s mnoha drobnými bílými tečkami. Je znám svou schopností napodobovat zvuky. Je v tom velmi šikovný, dokáže napodobit různé jiné druhy ptáků, ale také třeba zvonění mobilního telefonu. Je velmi hlasitý. Jeho zpěv je složen z různých cvrlikání, pískání a napodobování zvuků z okolí.
Špačci jsou považováni za velmi inteligentní ptáky. Dokáží řešit jednoduché problémy a mají výbornou paměť. Jsou to velmi společenští ptáci, kteří se často shlukují do velkých hejn, zejména při migracích nebo při hledání potravy.
Špaček obecný má kovově lesklé peří s mnoha drobnými bílými tečkami
Tip do výuky: Zeptejte se dětí, zda znají rčení: „Nadává jako špaček?“
Toto rčení má několik možných vysvětlení, nejpravděpodobnější ale je to, že špaček je při štěbetání velmi hlasitý, navíc často vydává rychlé série různých zvuků, což může lidem připomínat rychlý proud slov nebo nadávek. Ve skutečnosti však špaček nenadává, ale používá zvuky k různým účelům v rámci své komunikace.
Špačci jsou částečně tažní ptáci, kteří v zimě migrují do teplejších oblastí, ale část populace zůstává v mírnějších oblastech po celý rok.
Jak při výuce o ptácích žáky zaujmout?
Pěvci jsou natolik zajímaví, že máme mnoho možností, jak žáky zaujmout. Pojďme se podívat alespoň na některé z nich.
Začněte zvukem
Pusťte žákům nahrávky zpěvu různých pěvců. Využít můžete také některé naše články, do kterých jsem vložila zvukové stopy, podívejte se třeba na:
Víte, proč ptáci zpívají? Pojďte si poslechnout ty nejběžnější…
Žluva a žluna: jaký je mezi nimi rozdíl?
Vydejte se ven
Vyjděte s žáky do přírody a pozorujte ptáky v jejich přirozeném prostředí. Použijte dalekohledy a pokuste se identifikovat různé druhy podle vzhledu a zpěvu. Žáci mohou využít různé atlasy ptáků nebo třeba karty: Naši ptáci
Žáci mohou vytvářet pozorovací deníky, kde budou zaznamenávat druhy ptáků, které vidí v okolí školy nebo doma.
Vyzkoušejte poznávačku ptáků
Jedním z osvědčených způsobů, jak děti vtáhnout do tématu, je připravit jim poznávačku ptáků. Na stůl rozložte obrázky jednotlivých druhů ptáků a nechejte žáky přiřazovat k obrázkům názvy jednotlivých druhů.
Tato forma učení je jednoduchá, ale velmi efektivní: žáci se aktivně zapojí a informace si díky tomu lépe zapamatují.
K této aktivitě doporučuji třísložkové karty s ptáky. Najdete v nich ručně malované obrázky 30 různých druhů ptáků i jejich jména na samostatných kartičkách. Poznávačku tak nachystáte během chvilinky bez jakýchkoli dalších příprav.
Třísložkové karty naši ptáci
Vyrobte si za okno třídy krmítko
Výroba krmítka pro ptáky může být skvělým projektem, který žáky naučí o potřebách ptáků a zároveň jim umožní pozorovat jejich chování. A vůbec to nemusí být složité ani drahé. Zkuste si třeba vyrobit jednoduché krmítko pro ptáky z PET lahve, s trochou pomoci to zvládnou i žáci na prvním stupni.
Tvořivé aktivity:
Spojte dohromady přírodopis (přírodovědu) s výtvarnou výchovu. Tady je malá inspirace:
Vyrobte si modely ptáků z různých materiálů
Žáci si mohou vyrobit model ptáka třeba z papíru, plsti nebo různých přírodnin (šišek, větviček, peří). Využijte tvoření k představení různých částí těla ptáka a ukažte žákům, že každý druh může mít jiné nohy nebo třeba typ zobáku.
Žáci mohou tvořit konkrétní existující druh nebo popustit uzdu své fantazii a stvořit úplně nový druh. Podle toho, jak jejich pták vypadá, pak mohou zpracovat i informace o něm, jako popis nového druhu. Pochopí tak, že z toho, jak jednotlivé části ptáka vypadají, mohou vyčíst mnoho o životě daného druhu.
Vyrobte si ilustrovanou knížku nebo leporelo
Každý žák si může vytvořit svou vlastní miniknížku s několika zástupci ptáků, které zná nebo které pozoroval. Může do ní nakreslit různé „vědecké ilustrace“ a doplnit je jednoduchými fakty (např. kde daný druh žije, čím se živí apod.).
Co říci závěrem? Pěvci jsou skvělým tématem pro výuku přírodopisu a přírodovědy. Jejich rozmanitost a zajímavé chování mohou žáky zaujmout a motivovat k dalšímu studiu přírody. Využitím různých aktivit a produktů z naší nabídky mohou učitelé vytvořit interaktivní a vzdělávací prostředí, které bude žáky bavit a naučí je mnohé o světě ptáků.
Autor: Ing. Mgr. Jana Posslová PhD.